Ruhani Temizlik İçten İbadet Dua

Ruhani Temizlik İçten İbadet Dua,dualar

İnsanlar, tarih öncesi çağlardan hatta adem babamızdan itibaren bu dünyada imtihan olmaktadır. Hepimizin herkesin başına aşamayacağı zorluklar, dayanamayacağı olaylar gelmektedir. İnsan çaresiz kaldığını hissedince ellerini semaya kaldırıp rabbine yalvarır. İçinden geçenleri, istediklerini içten bir samimiyetle dile döker.

İslam Dininde Dua

İslam dininde dua çok önemli bir yerdedir. Üzerimize farz olan namazda dahi dua mahiyetindeki Fatiha suresini okumak şarttır. Her namazdan sonra tesbih çekilir, dua edilir. Duanın herhangi bir zamanı yoktur. İnsan istediği her an rabbine yalvarabilir.

Her ibadetin bir edebi olduğu gibi dua etmeninde bir adabı vardır. Öncelikle güzel bir abdest alınıp temiz bir yer bulunmalıdır. Öncelikle kıbleye yönelerek elleri semaya kaldırılır. Öncelikle Allaha hamd edilir ve rasulü Hz. Muhammed Mustafa ya salâvat getirilir. Ardından dilek ve arzular dile getirilir. Dua bittiğinde de amin denir. Böylelikle dua sonlanmış olur.

Dua, Dualar Hangi Konularda Yapılır?

Dua kişiden kişiye göre değişir. Kimi sevdiği birine dua ederken kimi işi için, eğitimi için dua edebilir. Dua her konuda edilebilir. Namazlarda okuduğumuz dualarda vardır. Pek çok ayette ve hadiste duanın önemi vurgulanmaktadır. Sırf dua üzerine yazılmış yüzlerce kitap vardır. İslam alimlerinin duanın adabını hadislerden, peygamberimizin ve ashabının uygulamalarından örnek alarak yazdığı pek çok kitap vardır.

Dini gün ve gecelere göre dualar vardır. Günlük hayatta ise evden çıkarken veya girerken, alışveriş yaparken, tuvalete girip çıkarken, su içerken, yemek yerken kısacası hayatımızın her anında dua vardır. Özetleyecek olursak dua demek insanın kendisi demektir. Kabul edilmeyen dua yoktur. Her dua mutlaka karşılığını bulur. Ya bu dünyada ya öteki dünyada.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.