İslam Dininde Namaz

İslam Dininde Namaz

Namaz Nedir?

Namaz gün içinde sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı, yatsı namazı olmak üzere 5 kere yapılan bir İslami ibadettir. Namaz kılmak için gerekli şartların sağlanması gerekir. Namaz kılınacak yönün doğru tespiti yani kıblenin belirlenmesi, gerekli olan kıyafetlerin giyilmesi ve namaz vakitlerine göre namazın kılınması gerekmektedir. İnsanlara namaz vakitleri camilerden okunan ezanlarla haber verilir.

İslam Dininde Namazın Önemi

Namaz İslam dininin 5 şartından biridir. Bu yüzden İslam’ın şartlarını yerine getirebilmek için namaz kılmak oldukça önemlidir. Namazın Arapça anlamı “salât” demektir. Salât ise dua anlamına gelmektedir. Namaz sayesinde gün içinde 5 kere dualar okunur. Bu da insanı yaratıcı olan Allah’a daha çok yaklaştırır. Yaratılan ilk insandan itibaren değişik şekillerde namaz vakitleri, şekilleri bulunmaktaydı. Fakat şuan günümüzde bilinen 5 vakit şeklinde olan toplamda 40 rekâttan oluşan namaz Hz. Muhammed peygamberden itibaren uygulanmaktadır.

Namaz İslam dininde iman etmekten sonra en önemli ibadettir. Bu yüzden de insanların sorguya çekileceği zaman da imandan sonra ilk sorulacak soru namazdır. İslam’da öncelikli olan farz namazlardır. Gün içinde farz namazlar toplam 17 rekâttır. Sünnet olan namazların ise önemi çok olsa da farz namazlar kadar yoktur. Onların sayısı ise gün içinde 23 rekâttır. Namazda daha önemli namaz, daha önemsiz namaz diye bir kavram yoktur. Bütün namazlar önemlidir. Farz namazlar asla atlanmamalıdır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.