Dua Ederken, Nelere Dikkat Edilir?

Dua Ederken, Nelere Dikkat Edilir?

Dua etmek, dinimizde bizler için büyük bir ibadet sayılmaktadır. Dualar, Allah ile kul arasındaki ince bir köprüdür aslında. Namaz kılmak, oruç tutmak dinimizde gerekli ibadetler ise, dua da dinimiz için büyük önem arz etmektedir. Fakat dua ederken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu küçük noktalara dikkat edersek, duamız daha faziletli bir dua haline gelebilir.

İlk olarak, yapmamız gereken şey, duanın kabul olacağına inanmamız gerekmektedir. Yani, diğer dualarım kabul olmadı bu duamda belki kabul olur, belki olmaz gibi şüpheli düşüncelerden sıyrılıp, tam olarak duamızın kabul olacağına inanmamız gerekmektedir. Bir küçük önemli nokta ise dua ederken abdestli olmaktır. Dua etmeden önce doğru bir şekilde abdest alarak, dua edebilirsiniz. Dua ederken Allah’a şükür ederek ve peygamberimize salâvat getirerek başlamak, duanızı daha faziletli bir hale getirebilir. Kandil gecelerinde, Cuma günlerinde, özel ve mübarek gecelerde, İslam için değer taşıyan özel ve önemli günlerde de dua kapıları açık olduğu için, böyle günlerde de dua edebilirsiniz.

Diğer bir dikkat edilecek husus ise, duada ısrarcı olmalıyız. Bir kez dua edip, duamız kabul olmayınca da duayı terk etmemeliyiz. Duamız kabul olana kadar, dua etmeliyiz. Şunu da unutmayalım ki, Allah bizim için hakkımızda hayırlı olanı bizden daha iyi bilir, duamızı kabul etse de, etmese de mutlaka bir bildiği vardır. Bu yüzden duamız kabul olmazsa da kendimizi üzmemeliyiz.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.